Панически атаки
В днешно време все повече хора страдат от паник-атаки. Тревожната статистика показва, че не малка част от засегнатите са под 30 години. Причините за появата на паник- атаки при различните хора са различни. Смята се обаче, че появата на паника е тясно свързана с силно стресово житейско събитие.
Съществуват някои рискови фактори, провокиращи отключването на паническо разстройство.
Това са:
• Социални фактори – брак, развод, смяна на работа , смяна на местоживеене
• Рискове за здравето – наличие на болест, предстояща медицинска интервенция, физически промени
• Икономически проблеми – безработица, финансови загуби, намалени доходи
• Наследственост
Обикновено при паническа атака човек изпитва безграничен ужас, усещане, че умира, че получава инфаркт или инсулт, че се задушава. Страдащия преживява силна безпомощност, безнадеждност и срам от случващото се с него. Продължителността на паник-атаките е от няколко минути до половин час, а в някои случай и повече. Най- често първия пристъп на паника се появява в спокойно състояние. Впоследствие се развива вторичен страх от нови панически атаки, което често води до постоянна тревожност. Човек започва да живее в постоянен“страх от самия страх“ и това води до трайно негативно влияние върху социалния и личен живот.
Психологическата помощ е важна част от лечението на паническо разстройство. Тя се състои от откриване и преработване на първопричините за появата на страха. Чрез различни психологически техники се достига до осъзнаване и редуциране на основните модели за справяне с житейските проблеми. Целта на психологическата помощ е да възстанови психическото благополучие, така че човек да се наслаждава пълноценно на красотата на живота.